• Forside
  • Træningstider
  • Billeder
  • Begivenheder
  • Kontakt
  • Sponsorer
  • Links
  • Historie


UBK Badminton
3962 Upernavik

 

Siden er stadig under opbygning

med mangelfuld information til følge.!

I øjeblikket er der træning 3 gange om ugen for klubbens medlemmer.
Nedenstående tider er gældende for sæson 2018/2019..

Onsdag fra kl.18:00 til 21:50

Fredag fra kl.18:00 til 21:50

Søndag fra kl.14:00 til 15:50

Onsdage fra kl.18:00 til 19:50 er der også træning for børn og unge ..
Fredage fra kl.18:00 til 19:50 er der også træning for børn og unge..

Søndag fra 14:00 til 15:50 er for alle..

For dem der er interesserede i evt. at blive medlem af UBK, er man velkommen til at komme og deltage på ovennævnte dage og evt. tilmelde sig klubben ..

Man kan tilmelde sig UBK Badminton ved henvendelse ude i hallen på ovennævnte tider.

 

UBK

 

UBK holdet 2018
UBK holdet 2018
Fra venstre: Louise, Johnny, Pani, Holger og Thea




4 stk profil
fra venstre: Johnny, Karen Louise, Lars og Ortooraq
GM 2009

Ortooraq og Johnny
GM 2009
 



Johnny og Karen Louise
GM2009


:O)
Fra venstre: Aqqaluk, Nuka, Knud Peter, Cecilie, Johnny, Karen Louise,
Poul og Susi - GM 2010

 

Cecilie (i sort tøj) og hendes makker fra SPQ i en U17 damedouble som de vandt
GM 2010

 

Knud Peter og Poul i HerreDouble
GM2010

 

Guldvindere
GM 2010

 

Susi og Karen Louise varmer op til damedouble
GM 2010
 


 

NYHED - NYHED - NYHED 

UBK, har for første gang fået en medalje da Louise Petersen vandt Bronze i
Dame Double med sin makker Lona Adreassen fra KS-11.
Så nu er UBK på vej, og forventer flere medaljer i fremtiden..

------------------------------------------------------------------------------------------

GM 2018

Grønlandsmesterskaberne i badminton 2018, bliver afholdt i Ilulissat i påsken, som altid. Og i år sender UBK 5 spillere afsted.:

U17:
Louise Petersen, Pani Enoksen og Thea Kronholm.
Alle spiller single.
Louise får tildelt en makker fra KS-11 til sin DD.
Pani og Thea spiller sammen i DD.

Senior:
Holger Petersen og Johnny Høeg Jørgensen
Single og HD.

--------------------------------------------------------------------------------------------

UBK Badminton

Vi har i dagene d.04-04-2016 og d.06-04-2016 afholdt en turnering for de små og de lidt større..

Resultaterne fordeler sig på denne måde..:

Børn.....:

HS - Guld - Bruno Kronholm, Sølv - Michael Ezekiassen og Bronze - Pavia Petersen..

DS - Guld - Lisbeth Jensen, Sølv - Sikkerninnguaq Aronsen og Bronze - Carina Petersen..

MD - Guld - Carina Petersen / Ulloriaq Markussen.. (Ingen andre turde stille op ;O) )

Ungdom.....:

HS - Guld - Simon Kleemann, Sølv - Nikolaj Petersen

DS - Guld - Louise Petersen, Sølv - Stella Steenholdt og Bronze - Pani Th.Enoksen..

HD - Guld - Nikolaj Petersen / Simon Kleemann, Sølv - Bruno Kronholm / Inuuteq Thorleifsen..

DD - Guld - Pani Th.Enoksen / Stella Steenholdt, Sølv - Louise Petersen / Magdaline Jørgensen og
Bronze - Magdalene Kleemann / Thea Kronholm..

MD - Guld - Louise Petersen / Simon Kleemann, Sølv - Stella Steenholdt / Bruno Kronholm og
Bronze - Magdaline Jørgensen / Nikolaj Petersen..

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Har afholdt bymesterskab d.06-02-2011 og 08-02-2011..

Resultatet fra Turneringen..:

U11:
Mario Kleemann

HerreSingle U13:
Inuuteq H Bidstrup

HerreDouble U13:
Cuno Blytmann - Nukaaraq Isbosethsen

HerreSingle U15:
Steven Sørensen

HerreDouble U15:
Steven Sørensen - Angutimmerik Wille

HerreSingle U19:
Nuka Thorleifsen

HerreSingle Senior:
Johnny Høeg Jørgensen

HerreDouble Senior:
Johnny Høeg Jørgensen - Ortooraq Karlsen

DameSingle Senior:
Susi Hinrup

DameDouble Senior:
Susi Hinrup - Evnike K Thorleifsen

Tillykke til alle vinderne....!

-----------------------------------------------

GM 2011:

Grønlandsmesterskaberne i badminton 2011 afholdes i Nuuk i Påsken.
UBK forventer at sende følgende 5 spillere afsted:

U19:
Nuka Thorleifsen og Niki Karlsen.
Singler og Double

Senior:
Susi Hinrup, Ortooraq Karlsen og Johnny Høeg Jørgensen.
Singler og HerreDouble samt MixedDouble

Formand: Knud Mathiesen

Næstformand: Holger Petersen

Kasserer: Johnny Høeg Jørgensen

Bestyrelsesmedl.: Susi Hinrup

Bestyrelsesmedl.: Poul Bidstrup

 

 

Klubben kan kontaktes på flg. mail adresse: ubk@ltnetcafe.net

 

Royal Greenland har været så flinke at sponsorere de timer som UBK har om fredagen.
Og for det takker UBK da også Royal Greenland mange gange.. :O)

 

Man kan få mere at vide om badminton i Grønland på denne webadresse: www.badminton.gl
Der er også lidt billeder på disse sider

 

Historien.:

Og så er det endelig sket..! UBK har fået sin første medalje..
Det blev til Bronze i U17 DD til Louise Petersen (UBK) der sammen med sin makker fra KS-11 vandt bronzekampen over Pani Th Enoksen og Thea Kronholm fra (UBK) efter en tæt 3 sætter ved GM2018 i Ilulissat.

Klubben blev stiftet Oktober 2006, og har siden da deltaget ved Grønlandsmesterskaberne, (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014 og 2018)

det har desværre ikke kastet nogen medaljer af sig endnu, men vi arbejder hårdt for sagen, og det kan jo være at det sker i en ikke alt for fjern fremtid.

Årsagen til de få timer som badminton bliver tildelt i hallen, skal søges hos fodboldklubberne som er af den mening, at de skal have de fleste timer, og at der ikke skal fordeles ligeligt..!

Der er fordelt timer til klubberne til sæson 2018/2019 og UBK er tilbage med rimeligt antal timer.
Tider kan ses under fanen 'Træningstider'


.. :O)